Hakkımızda

Blog Sahibi

avatar for Sabri BüyüksoySabri Büyüksoy

🇹🇷 2010 senesinde Tavla ve Hayat blog'unu kurdu. Tavla dışında yazılım geliştirme ile ilgileniyor. Ayrıca insan olmaya hizmet peşinde 🙂
---
🇬🇧 Playing backgammon since 2007. Nine years ago he established this blog about backgammon called Backgammon and Life (Tavla ve Hayat). He is mostly interested in software development business. Also he is after serving people to become their better versions 🙂

avatar for Tavla ve HayatTavla ve Hayat

Tavla ile hayatı örtüştürüp güzellikler aksettirmeyi hedefliyoruz.
---
For the sake of beauty we aim to interweave backgammon and life together.

Yazarlar

Kurucular

2014-02-21-14.20.36-Small

Sabri Büyüksoy, Atila Malçok

Sabri Büyüksoy: Çoğumuz gibi ben de önce bizim Türk tavlası ile tanıştım. Evde kimse bu oyunun kurallarını bilmediği için Hayat ansiklopedisinden öğrendim ve bir tavla edinip onu ev ahalisine zorla da olsa oynatarak misyonuma başladım. Daha sonra 1995 senesinde modern/vidolu tavla ile bakışarak tanıştım ve uzun bir aradan sonra evrenden gelen “zaman geçiyor, hadisene” dürtüklemesi ile 2007 ‘de oynaşır hale geldim. 2010 senesinden beri uluslararası turnuvalarda yer alıyor ve tavlaya gönül verenlerin çoğunu tanıyorum. 2010 senesinde tavla ve hayat hakkında yazılar yazmaya başladım ve bunları tavlavehayat sitesinde toplamaya karar verdim. Tavla oynamakla ilgili bir kısım teknik içerik de ilgi gördü ve devamı için talep gelince o konuda daha çok ilerlemeye karar verdim. Bu konuda en büyük destek 2013 senesinde Atila Malçok ‘tan geldi. Kendisiyle beraber teknik içerik açısından dünya çıtasından da yer yer ilerde çok kapsamlı bir Türkçe çalışma yürütüyoruz. Kendisine buradan teşekkür ediyor ve Türk tavla camiasına hizmet etmiş kıymetli arkadaşlarımı da destek vermeye çağırıyorum.

Atila Malçok: 2012 de modern tavla ile tanıştım. O tarihten beri öğrenmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya çalışıyorum. Amacım tavlanın ciddi bir zihin sporu olduğunu ispatlamaya katkı sunmak, Türkçe kaynak eksikliğine bir nebze de olsa çare olabilmek, bu coğrafyadan çıkan bir oyunu, uzun vadede bu coğrafya insanlarının daha iyi oynayabileceği bir altyapı oluşumuna katkı sağlayabilmek…

İyi eğlenceler!

3 thoughts on “Hakkımızda”

 1. Merhaba,

  Ben Hollanda’dan Neziha.
  Okul odevim icin Turk tavlasi nedir diye bir proje yapmakdayim. Burda tanidigim yok bilen.

  Internetti gezdim, ama bazi seyleri tam anlamadim, cunku her site baska sanki anlatiyor. Bu odev benim icin cok onemli.

  Bu konuda bana yardimci olursaniz cok ve cok sevinirim.

  Sorum:

  – Mars nedir?

  – Katmerli Mars nedir?

  – Puanlamalar nasil olur?

  Haberinizi bekliyorum, tesekurler.

  Saygimla,

  Neziha

  1. Merhaba Neziha,

   Öncelikle ilgine teşekkür ederim. Biz de bu vesile ile böyle bir eksiklik olduğunu yıllar sonra farkettik ve gerekeni yapmaya karar verdik. Mesela bugün tavlayı öğrendiğim eski bir ansiklopediyi buldum, çıkardım. Senin projene yetişir mi bilmiyorum ancak bu konuda detaylı bir yazıyı bilahare yazacağız.

   Şimdilik kısaca sorularına cevap vereyim:

   – MARS Nedir?
   Mars tavlada 2 puan değerinde özel bir oyun sonucudur. Normalde iki tarafın da amacı pullarını toplamaktır. Ancak bazen taraflardan birisi diğeri hiç pul almadan oyunu bitirebilir. İşte buna “mars” veya “mars olmak” denir.

   – KATMERLİ MARS Nedir?
   Katmerli Mars bizim geleneksel tavlamızda olmayan 3 puanlık bir oyun sonucudur. Modern/Vidolu Tavla diye tabir edilen ve Backgammon olarak uluslarası camiada bilinen bir tavla oyun türüne özeldir. Bu sonuç oyunculardan birinin bütün pullarını toplayıp oyunu bitirdiği anda diğerinin hiç pul almamış ve en az bir pulu rakibinin kalesinde veya barda kalmış olmasına denir.

   – Puanlamalar Nasıl Olur?

   — Oyun içindeki puanlamalar:
   1 puanlık oyun (kısaca OYUN): İki taraf da pul toplama aşamasına gelebilmiştir.
   2 puanlık oyun MARS
   3 puanlık oyun KATMERLİ MARS (bizim Türk Geleneksel Tavlasında kullanılmaz)

   — MAÇ

   Türk Tavlasında genelde iki oyuncu 3, 5, 7, 9 gibi tek sayıda toplam puana ulaşmaya çalışacakları türden seri oyunlar oynarlar. Mesela 5 ‘lik bir maçta ilk oyunu tek sayı olarak (Oyun olarak) alan kişi 1-0 önde geçer. Sonra bir oyun daha oynanır. Diğer kişi bir Mars yaparsa durum 1-2 olur. Böylelikle ilerlerken 5 sayıya ilk ulaşan maçı kazanır.

   Şimdi biraz ek bilgi vereyim:

   1) Internetteki bir çok kaynaktan en beğendiğim kısa bir video: https://youtu.be/8DJ-2FofBEQ

   2) Bizim sitemizde de yeralan Türk Tavlası ile Modern Tavlanın farkını anlatan sayfa: http://tavlavehayat.com/blog/2012/01/01/modern-tavla-kurallari/

   3) Bugün çektiğim fotoğraflar:

   http://tavlavehayat.com/wp-content/uploads/2017/04/HayatAileAnsiklopedisi-e1493221761822.jpg

   http://tavlavehayat.com/wp-content/uploads/2017/04/HayatAileAnsiklopedisi-Tavla-772-e1493221820847.jpg

   http://tavlavehayat.com/wp-content/uploads/2017/04/HayatAileAnsiklopedisi-Tavla-773-e1493221847694.jpg

   http://tavlavehayat.com/wp-content/uploads/2017/04/HayatAileAnsiklopedisi-Tavla-774-e1493221880838.jpg

   ve BONUS olarak 🙂

   http://tavlavehayat.com/wp-content/uploads/2017/04/HayatAileAnsiklopedisi-OyunBonus-775-e1493221790847.jpg

   4) WBF Türkiye sitesinden erişime sınırlı bir alandan indirdiğim Modern Tavla – Türk Tavlası farklarını anlatan doküman:
   [wpdm_package id='7002']

   İnşallah faydalı olur.

   Selamlar,
   Sabri Büyüksoy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *