Skip to content

BERKANT BİLGİ: Adana’dan Güleryüzlü Dünya Şampiyonumuz 🇹🇷

Facebookmail

Dünyanın en büyük turnuvasını kazanarak Dünya Şampiyonu olan Berkant Bilgi ‘yi birazdan kendi kaleminden tanıyacağız. Önce biraz kendimize pay çıkaralım 🙂

Berkant Bilgi 12.12.2021 tarihinde yapılan 24. tur müsabakası ile Dünya İnternet Tavla Federasyonu (WBIF) tarafından düzenlen bir çok dünya ülkesinden 512 profesyonel veya çok iyi amatör tavlacının katıldığı dünyanın gelmiş geçmiş en uzun soluklu, en kuvvetli formatlı turnuvasını yani dünyanın en büyük turnuvasını kazandı. Bu büyük başarıdan dolayı kendisini tebrik ediyoruz. Bravo Berkant Bilgi!

Tavla ve Hayat ekibimizin bir çok işinde yer alan, burada “Temeller” kategorisindeki yazılanlardan beslenen, bu yazılar hakkında yorumları ile destek veren ve ayrıca kendi yazdıkları ile de Tavla ve Hayat ‘a katkı olan Berkant Bilgi bizlere bir dünya şampiyonu yetiştirme gururunu yaşattı. Biz bu gururumuzu yaşayabilmek üzere çok özel bir yayın gerçekleştirdik. O yayını da Berkant Bilgi ‘nin kaleminden sonra burada tekrar sunuyoruz.

Berkant Bilgi – Bir Şampiyonun Öyküsü

9 Mart 1968 doğumluyum. İlk, Orta, Lisa Adana’da Okudum. Üniversite ODTÜ bilgisayar Mühendisliğinde 1985-1991 yılları arasında okudum.  Ankara ODTÜ kampüsü ve Ankara öğrencilik yıllarım en mutlu yıllarım arasında hayatımda yerlerini almıştır.

1991 de THY de ilk göreve başladım, Sonra Garanti Bankası Bilgi İşleminde, daha sonra Sabancıların SASA polyester sanayi şirketinde , Tesadüf bu şirket satıldıktan hemen sonra ine Sabancılarım ÇİMSA Çimento şirketine geçiş yaptım.

2021 yılının başında 30 yıllık çalışma hayatımı bitirip emekli olmaya karar verdim. Belli bir yaş veya durumdan sonra Beyaz yaka muhabbetleri çekilmiyor. Herkes için geçerli değil tabi, bazıları emekli olmayı kabus gibi görüyor 😊

Tavlayı yaklaşık 8 yaşından beri bilirim ve oynarım, kimse öğretmedi seyrederek öğrendim. Çocukken de arkadaşlarla iddiasına oynardım ve çok şeyler kazandım 😊

Okul ve çalışma yıllarında ara ara aile içinde ve arkadaşlarla iddialı maçlar yapardık. Ama modern Tavlayla tanışmam SASA’da yaptığımız aşırı iddialı maçlar esnasında oldu. Rüyalarımıza giren iddialı maçlar oluyordu ve klasik tavla turnuvaları düzenliyorduk. İddia çok büyük olunca bunu daha iyi öğrenebileceğim neler var diye İnternetten araştırdım ve Extreme Gammon buldum. Eskiden de bilgisayarla oynardım ve çoğunlukla yendiğimi hatırladım, Bu programla maç yaptım tek sayı aldığım zamanlar bile çok seviniyordum 😊

Başka hangi kaynaklar varken ünlü Tavla ve Hayat sitesini keşfettim ve buradaki makalelerden oldukça faydalandım. Buradan Sabri Büyüksoy ve Atilla Malçok bu siteye ve tavlaya verdiği katkılardan dolayı teşekkürü borç bilirim. Buradaki hemen her yazıyı okumuşumdur ve yeni başlayanlara şiddetle tavsiye ederim.

2015 yılında Türkiye’de turnuva var mı derken İSTAVDER’in turnuvasını gördüm. 2015 Şubatta yıldönümü turnuvasına katıldım ve Modern tavla dünyasına giriş yapmış oldum. İlk turnuvada 346 kişi arasında sanırım 37. Oldum.  Bu beni tetikledi. İlk ödülümü 2016 yılında yine İSTAVDER’in Şubattaki turnuvasında 8.olarak aldım. 2016 yılında WBF’in Kapadokya turnuvasında 3-4 ödülü aldım. Bunlar sayesinde 2016 ISTAVDER Kıbrıs turnuvasına ve Merit turnuvasına katılım hakkı kazandım. İlk Kıbrıs turnuvasın dada derece yapıp bazı nakit ödüller kazandım.

Sonrasında zamanımın ve bütçemin uyduğu çok turnuvaya katıldım sanırım o yıldan sonra ortalama turnuva katılım sayısında Türkiye’de ilk 10’a rahat girerim. Organizasyon ve Organizatör gözetmeden bana uygun olan turnuvalara katılırım.

En önemli derecelerim

  • 2018 Aralıktaki “PashaBGT – 16th CYPRUS BACKGAMMON OPEN” turnuvasında 2. lik derecem.
  • Şu aralar final oynayacağımız WBIF Dünya Online Şampiyonasındaki final.
  • 2017 Kasımda TBGT – 21st ISTANBUL BACKGAMMON OPEN 3.lük.
  • 2018 Kasımında TBGT – 22nd ISTANBUL BACKGAMMON OPEN da 4.lük.

Bunlar haricinde bireysel ve çiftlerde ve online ‘da çeşitli derecelerim oldu. Gerekirse detaylandırabilirim 😊

Tavla, İnsana çok şey öğretiyor, bunun detaylarına belki başka bir yazı veya söyleşide değiniriz. Benim şu andaki ana hobim tavladır. Emekli olduktan sonra daha fazla zaman ayırabildim ve halen ayıracağım. Tavla haricinde sosyal olmayı severim. Seyahat, Film, Konser ve Tiyatro içiz özel zaman ve bütçe ayırırım.

Burada 9 Ocak 2021 tarihinde kaybettiğim eşimi anmadan geçemeyeceğim. Bana çok büyük destekleri olmuştur. Onun destekleri olmazsa bu kadar ilerleyemezdim. Kendi de çok sevdi tavlayı ve tavlacıları ve tavla camiamızda onu çok sevdi. Ne diyeyim canımın yarısını kaybettim ama hayat devam ediyor. Bir şekilde hayat benim için de bitene kadar onu unutmayacağım.

İşte Final Maçı

Facebookmail
Tavla ve Hayat on FacebookTavla ve Hayat on Youtube
Tavla ve Hayat
Tavla ile hayatı örtüştürüp güzellikler aksettirmeyi hedefliyoruz.
---
For the sake of beauty we aim to interweave backgammon and life together.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *