Kurallar

EBIF KURALLARI

Turnuva Kuralları
1. Turnuva Direktörünün Sorumluluğu 1

Turnuva Direktörünün (TD) esas sorumluluğu, herkes için mümkün olduğu kadar adil ve keyifli bir ortam sağlamaktır. Bu doğrultuda, TD, adil oyun ilkesini korumak için gerekli istisnalar dışında okumakta olduğunuz bu kılavuz ve kuralların sonuna kadar uygulanmasını sağlamakla yükümlüdür. TD, turnuvanın idaresi için bir ya da birden fazla Turnuva Asistanı (TA) görevlendirebilir.

2. Turnuva Direktörünün Sorumluluğu 2

Bir kuralın uygulanması aşamasında bir şüphe ya da sorun doğarsa, genel yaklaşım istemli ya da istemsiz olarak sorunun oluşmasına yol açan davranışta bulunan kişi aleyhine karar almaktır.

3. Maçlar, bu belgede detaylandırılmış özel EBIF kurallarını da içerecek şekilde genel olarak kabul edilmiş uluslararası tavla kurallarına uygun olarak (katlama küpü ile) oynanır.

4. Her turnuvaya bir TD atanır. TD maçların tarihlendirilmesinden (zaman çizelgesinden) ve turnuvanın genel yönetiminden sorumludur.

5. Turnuva maçları, maçların elektronik kaydına olanak veren belli bir Tavla Sunucusu üzerinden oynanır. Eğer sunucuyla bağlantı sorunu oluşursa maçlara 15 dakika içinde devam edilmelidir. Aksi halde TD’ne haber verilmelidir; TD bu durumda maçı tekrar tarihlendirir. Eğer bir maç saatle oynanıyorsa ve bir oyuncu zamandan kaybettiyse bu sonuç geçerli ve kesindir. Olası her durumda, oyuncular, sorunları ve tartışmaları, gerekirse TD’ne danışarak çözme konusunda kendileri sorumludurlar. Not: EBIF, Tavla Sunucuların rating sisteminden bağımsızdır dolayısıyla EBIF maçları sunucular üzerinde “unrated” (rating puanı üretmeden) oynanabilir.

6. İki taraf da maç sonucunu ve maç dosyasını web sitesindeki “My EBIF” kısmını kullanarak yollamak durumundadır. Eğer kazanan oyuncunun yolladığı maç dosyası ve sonucu eksiksiz ve doğru ise TD kaybeden oyuncudan bir gönderim beklemez.

7. Maç bittiği halde iki oyuncunun da maç dosyasını kaydedemediği durumlarda maç sonucunu geçerli olması için a) iki oyuncunun da sonucu onaylaması, ya da b) Sunucuda maç sonucunun gözükmesi yeterli olacaktır (hata oranları ve deneyim puanları olmadan). Aksi halde maç tekrar oynanacaktır.

8. Bir oyuncu maç sırasında (kitap, tablo, notepad, hesap makinesi, hesap tablosu, bilgisayar desteği ya da danışman gibi) herhangi bir yardım alamaz. Bu kurala uymayan oyuncular EBIF turnuvalarından sonsuza dek men edileceği gibi tüm ünvanları ve rating’leri de silinecek ve ilgili Tavla Sunucusu durumdan haberdar edilecektir. Turnuva İdare Heyeti bu kararları destekleyecektir.

9. Turnuvalardaki zaman sınırlaması TD tarafından belirlenir. Çok yavaş oynayan oyuncular iki bağımsız maç gözlemcisi tarafından gözlemlenebilir.

10. Tüm turnuva katılımcıları ( tüm oyuncular/takım elemanları ve TDler ) tüm diğer katılımcılara karşı nazik ve saygılı davranırlar. Eğer oyuncular arasında görüş ayrılığı oluşursa bunu öncelikle, genel bir tartışmaya yol açmadan kendi aralarında çözmeye çalışırlar. Genel olarak turnuva katılımcılarının rakiplerini dikkate alarak nazik ve adil davranmaları beklenir ( mesela zardar yakınmalar ya da gereksiz bağlantı sorunları olmamalıdır). Hatalı davranışlar uygun biçimde cezalandırılacaktır.

11. Şeffaflık ve karşılılı saygı çerçevesinde tüm maçlar herkese açık olarak oynanmalıdır. “Private Match” (“Özel maç”) şeklinde oynanamazlar. Tüm katılımcıların tüm maçları izlemesine olanak sağlanacaktır. Dolayısıyla turnuva maçları sırasında diğer katılımcılar için “blinding” ya da “gagging” (görmeyi veya konuşmayı engelleme) uygulanamaz.

12. Oyuncular e-posta iletişimi yoluyla bir tarih ve saat üzerinde mutabık kalırlar. Bu tarih ve saat web sitesinde bulunan bir form vasıtasıyla herkese duyurulur ve böylece ilgili kişilerin maçı izlemesine olanak sağlanır. Maç tarihi ve saatinin belirlenmesi için yapılan tüm iletişim e-poata ya da ekran görüntüleri yoluyla kayıt altına alınmalıdır.

13. Tarihi ayarlanmış maçların ertelenmesinden mümkün olduğunca uzak durulur ancak gerekli durumlarda ilgili kişiler hemen e-posta yoluyla haberdar edilmelidir. Oyuncular ilan edilmiş maç saatinde hazır durumda olmalıdırlar. Eğer bir oyuncu ilk 15 dakikada gelmemişse TD durumdan haberdar edilir ve maç tarihi yeniden programlanır (iki oyuncu da oynamak istemezse). Maçın başlamış olmasından bağımsız olmak üzere, geç gelmek (30 dakikadan fazla gecikmek) ya da hiç gelmemek, kuralların ihlali olarak değerlendirilir ve ihlali yapan oyuncu “sarı kart” ile uyarılır. Benzeri bir ihlal daha olura oyuncu “kırmızı kart” ile cezalandırılır; oyuncunun yada yer aldığı takımın bir puanı silinir. Eğer iki oyuncu yeni bir tarihte anlaşamazsa TD ihlali yapan oyuncuyu hükmen yenik sayabilir. Böyle bir ceza uygulanırsa oyuncunun geçmiş ihlallerinden ötürü aldığı uyarılar silinir.

14. Katılımcı, kişisel verilerindeki (özellikle e-posta adresi değişikliği gibi) herhangi bir değişiklikten, EBIF’i haberdar etmelidir. Eğer bir oyuncuya e-posta yoluyla ulaşılamadığı için maç tarihleri ayarlanamıyorsa TD o oyuncuyu hükmen mağlup ilan eder.

15. EBIF turnuvası katılımcılarının zaman ayarlaması konusunda esnek olmaları ve Avrupa’daki farklı saat kullanımlarının farkında olmaları beklenmektedir.

TOT2016 Kuralları

– Katılım ücreti alınmayacak, kayıt için TavlaVeHayat (TH) kullanılacak, Avrupa Internet Tavla Federasyonu (EBIF) desteğinde yapılacak; bir Tavla Sunucusu vasıtası ile internet üzerinde (online) oynanacak
Üçlü Eliminasyon sisteminde (3 yenilgi alan oyuncu elenir) 13-lük maçlarla; standart modern/vidolu tavla oyun kuralları ve EBIF turnuva kuralları dahilinde; TOT2016 hakem ve teknik komitelerinin yürütümünde gerçekleştirilecek
– Bütün maçlar online olarak (internet üzerinden) oynanacak; maç kayıtları EBIF sitesine teslim edilecek; sonuçlar EBIF üzerinden takip edilecek; duyurular, özetler ve bazı analizler TH üzerinden yapılacak
– Ödül olarak ilk üçe madalya ve birinciye tavla verilecek
– Sayıya göre 1 ya da 2 haftalık tur periyotları belirlenecek, kuralar Pazartesi çekilecek; maçlar hafta içi kişilerin anlaşması ile oynanabilecek; Cumartesi 21:00 kalan bütün maçların oynanacağı son tarih olacak
– Kaba ve sportmenlik dışı davranışlar kabul edilmeyecek

Turnuva Dokümanını İndir -> TOT2016-Doc_20160104.pdf