TOT2018 ‘de Caner Cenk ÇORBACIOĞLU Şampiyon 👏👏👏

TOT2018 Sonuçları

https://www.facebook.com/Tavlavehayat/posts/2407561009268822?__xts__[0]=68.ARAKFnScz404VTnvENTaAfSw_AjxgOjGguTqsxFidI9oEi7VBeulC9j0FTN7HhBvY9U-maMHlhlV0bPtUytsHCfj30bqRb68TPkheqtMDiZrnuC2i6OoPOa45sqiWVkxhzAfcox6Psdb5vJEy6iqqjIAUcyTeBAPCc8zFkKiYNYMklFP_tDBH-FpteuXIh3nXJMa7orAdRb_-50jzGt1Fk_smDuLf8e8_cgZBOYJtXs44ZxmO0dDSIvQ5u-3IQLc2mMZQe9dRl1f-76RkHl3bG1SODltUp7vNRr9wSHK75WaUiaJnKi_pCf4Wz-X6uVrE0V6NtfddFnRYhYoL9EgC5xjTA&__tn__=-R

TOT2017 ‘de Serkan KOÇ Şampiyon 👏👏👏 – Müjgan’la Ben Ağlaşırız

Türkiye Online Tavla Şampiyonası sonuçlandı. Birinciliği İstanbullu SERKAN KOÇ Kapadokya dolaylarından oynayarak kazandı. Üç mağlubiyet alanların elendiği turnuva boyunca tek mağlubiyetle şampiyon oldu. Profesyonel olarak da tavlayla ilgilenen genç oyuncumuz Marslı bir siteye uygun resim istediğimizde kapaktaki Einstein ‘ın ruh ikizi halini yolladı 🙂 Yetmezmiş gibi bir de aşağıdaki komando halini yollayan pırıl pırıl genç oyuncumuz Serkan ‘ı tebrik ediyoruz. Aşağıya Türk tavlasının genç yüzleriyle birlikteki bir halini de koyalım ki yanlış anlaşılmasın 🙂

Serkan Koç (ortada) - Tavlanın genç yüzleri
Serkan Koç (ortada) – Tavlanın genç yüzleri

Serkan Koç - Komando haliyle aramızda :)
Serkan Koç – Komando haliyle aramızda 🙂

Finalde Ankara’dan Aykut Uzel ‘i çok çekişmeli ve kalbe zarar bir maç neticesinde kıl payı kaybetti. Aykut tavlayı profesyonel seviyede ve çok oynamış bir oyuncumuz. İki oyuncumuz da şaibe oluşmasın diye son sürat oynarken kaybeden Aykut oldu. Final maçını kazansaydı bir maç daha oynamak zorunda kalacaklardı, belki de uzatmamak istediler, bilemeyiz 🙂 Ondan da yakışıklılığını tespit eden fotoğraflar istemiştik. İşte onlardan biri:

Aykut Uzel - Piknikte Tavla :)
Aykut Uzel – Piknikte Tavla 🙂

Üçüncülüğü İstanbul’dan ismi ve soyadı güzel oyuncumuz Ali Özbilen kazandı. Dördüncümüz ise camiamızın sevgili doktoru Antalya’dan Kamil Karaali oldu. 75 kişinin tamamladığı turnuvada ilk beş dereceyi alan tüm oyuncularımız Avrupa Internet Tavla Federasyonu EBIF sertifikaları ve madalyalar ile ödüllendirilecek. İlk dörde giren oyuncularımıza sponsorlarımız ödüller sunacak. Aşağıda isimleri bulunan tüm derece yapan oyuncularımızı kutluyoruz. Ayrıca katılan tüm oyuncularımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

TOT2017 Derece Alanlar
TOT2017 Derece Alanlar

Final maçının kaydını ve analizini de sunalım. Bazen tavla ile ilgili yazılarda hiç tavla olmaması garip olabiliyor 🙂

TOT2017 Final Maçı – Serkan Koç (serserserkan) / Aykut Uzel (Uzaykut)

Gelelim teşekkürlerimize 🙂 Yedi ay süren turnuvamız Tavla ve Hayat yani hepimizin maddi ve manevi desteği ile gerçekleşti. Ayrıca sponsorlarımız Esin Büyüksoy ve Refik Vural da maddi ve manevi desteklerini esirgemediler. Teşekkür olarak hem Muzaffer’in kahvesinde hem de Bursa’da çalınmış bir şarkı patlatalım 🙂

Biraz da tavla camiamızı bilgilendirmek ve tatsız bir duruma açıklık getirmek istiyoruz. Turnuvamızda bir usulsüz oyun vakası oldu 🙁 Bir oyuncumuz EBIF tarafından 2 yıl ceza aldı ve turnuvamızdan ihraç edildi. Oyuncularımızın şikayeti üzerine başlayan süreç, bağımsız bir teknik komitenin canlı ve online maç kayıtlarını bilgisayar kayıtlarından inceleyip bilgisayar yardımı alındığına kesin olarak kanaat getirmesi ve en son da uluslararası deneyimli oyunculardan oluşan yedi kişilik EBIF komitesinin oy birliği ile aldığı kararla cezaya dönüştü.

Dünyada tüm oyuncuların otorite olarak benimsediği yapay sinir ağı (yapay zeka) teknolojisiyle bezenmiş tavla analiz programları çalışma ve ilerlemeye destek olmak amacıyla kullanılıyor. Bu programlar sıfır hata ile oynayan oyuncular kabul ediliyor ve dünyada bu programların mertebesine belirli bir seviyede yaklaşabilen çok az oyuncu var. Camiada bilinen bu çok usta oyuncuların canlı oyunlarda da gösterebildiği yüksek performans insan sınırı olarak kabul ediliyor ve bu performansın ötesini ard arda tekrar edebilmek yardım alarak usulsüz oyun oynama vakalarında çok yeterli delil olarak kabul ediliyor.

Daha önce dünyanın çeşitli ülkelerinden bazı oyuncular hakkında bu tip programlardan online maç esnasında destek aldıkları şüphesiyle benzeri incelemeler yapılmış ve cezalar uygulanmıştı. İnşallah böyle şeyler hepimizin içinden silinsin ve Atatürk’ün sevdiği sporculardan olalım diyoruz.

Bir Attila İlhan şiiri kuplesi ve Ahmet Kaya bestesi ile Mars’tan yayınımıza son veriyoruz:

şenlik dağıldı bir acı yel kaldı bahçede yalnız
o mahur beste çalar müjgan’la ben ağlaşırız
gitti dostlar şölen bitti ne eski heyecan ne hız
yalnız kederli yalnızlığımızda sıralı sırasız
o mahur beste çalar müjgan’la ben ağlaşırız

Not: Serkan ile yukarıdaki tatsız durum hakkında konuşurken bir Ahmet Kaya şarkısı bu duruma iyi gider mi acaba diye konuştuk. Final maçı bitip de TRT Müzik’i açtığımda bu şarkı denk geldi 🙂 Müjgan kirpik demekmiş, şarkının hikayesi için Can Dündar’ın bu yazısına bakabilirsiniz.

Mars Daha Mantıklı Değil mi? | A Daring Cube From Antalya

Geçen haftasonu Antalya’daki turnuvada ilginç bir iç gıcıklayıcı küp teklifi geldi. Alıp mars oldum, hava açıklayamayacak kadar güzeldi artık matematik konuşsun 🙂 One daring recube at 4-away 4-away score I took in Antalya. Instead of cubing it is better to go for gammon.

İki kayıtlı maçımı yayınlayayım. İkisinde de son oyunda ilginç küp kararları var. There are two recorded matches of mine with nice cube positions at the last game of each.

Sabri Büyüksoy vs. Bülent Karabulut – TBGT- 1st ANTALYA OPEN

Sabri Büyüksoy vs. Murat Yavuz – TBGT- 1st ANTALYA OPEN

Feza Diyarbekir üstadımıza ilk maçı deftere kaydedip sonra da bilgisayara girdiği için teşekkür ederim. Ayrıca İSTAVDER’den Cenk Çorbacıoğlu’na ikinci maçın video kaydı ve yayın için teşekkür ederim.

Kazbegi Dağları’nda Tabakam Kaldı | Journey of A Martian – Nicosia to Tbilisi

Çaycımız Sefer Türkiye sınırlarını zorladı. Önce Lefkoşa’da sahne aldı. İki Rum kızının sınırı aşıp arkalarından bakakalmasıyla sinesinde açılan derin yaralara Bedia Akartürk’ten Zar Etme Bülbül türküsü bile şifa olmadı. Sırada Tiflis var, şu anda turnuva kulisinde hazır bekliyor. Her gün bayramdır misali Tiflis’e ayak basar basmaz iki Rus arkadaşından 9 Mayıs Zafer Günü ‘nü öğrenince dondurma ve şarapla kutlamayı ihmal etmedi. Akabinde 10 Mayıs rahmetli Buda’nın doğum gününü yine dondurma ve şarapla kutlamadan duramadı. Dağların güzelliği için Ahmet Kaya’dan bir parça dağlarda çay içenlere gelsin 🙂 (önce biraz İngilizce sonra parça)


Last weekend in Nicosia, Cyprus our Martian Chaiwallah Sefer played in 13th Cyprus Open. Mehmet Hulusi Tümer won the tournament with a great run. He is one of the best Turkish players and participates in 2017 Turkish Online Championship too. Congratulations!

The tournament finals were played over the pool. Great idea! Here are the results:

PashaBGT – 13th CYPRUS BACKGAMMON OPEN
May 5-7, 2017; Nicosia, North Cyprus

OPEN (84): 1-Mehmet Hulusi Tumer (Turkey), 2-Alaattin Özaltun (Turkey), 3-Fabrizio Lo Surdo (Italy), 4-Berkant Bilgi (Turkey), 5-Aykut Uzel (Turkey), 6-David Presser (Israel); 1LC-Draganuta Neculai (Romania), 2LC-Turan Kaya (Turkey).

DOUBLES CONSULTATION (64 teams): 1-Gotz Hildsberg (Germany) & Juergen Orlowski (Germany), 2-Ali Çetin Belene (Turkey) & Ibrahim Karaca (Turkey) , 3/4-Yavuz Genç (Turkey) & Cansu Mete (Turkey) / Bulent Bahar (Turkey) & Onur Vurur (Turkey).

SUPER JACKPOT (16): 1-Fabrizio Lo Surdo (Italy), 2-Burak Çulhaci (Turkey).

DMP CHALLENGE (64): 1-Deniz Kizilbora (Northern Cyprus).
DMP CHALLENGE (64): 1-Recep Sari (Turkey).

JACKPOT WINNERS (8×8): Serdar Ozkaya (Turkey), Umit Tanoglu (Turkey), Götz Hildsberg (Germany).

AFTER TOURNAMENT (16): 1-Aykut Uzel (Turkey).

SPECIAL PLAYER AWARDS: Neslihan Ozbakir (Turkey), Gaby Gavriel (Israel), Erkan Nayir (Turkey).

PASHA CUP (26): 1-Sevki Tuzen (Turkey), 2-Dursun Çetin (Turkey).


Antalya’da Tavla Başkadır | Mediterranean BG Fever

Geçen hafta Antalya’dan hatıralar. Önce yarı final maçının analizi | A semi-final match analysis from WBF Mediterranean Open:

Sabri Büyüksoy-Wayne Felton @ 2017 WBF Mediterranean Open

Ayhan Okçular ‘dan bir küp pozisyonu | One cube position:

Siyah 7 ‘lik maçta 2-0 önde. Küpü 4 ‘e katlar mı? | Black leads 2-0 in a 7-point match. Should Black redouble?

Bu pozisyonda marsa gitmeyip küpü karşıya teslim etmek çok pahalıya mal olmuş. XG’ye göre de skor hassasiyetinden dolayı büyük hata | Here it is correct to play on for gammon because of the score.

Şimdi de turnuva sonuçları | Now the tournament results:

WBF – MEDITERRANEAN OPEN BACKGAMMON CHAMPIONSHIP-TBT
April 28-30, 2017; Antalya, Turkey

CHAMPIONSHIP (61): 1-Wayne Felton (England), 2-Cengiz Ergin (Turkey), 3/4-Sabri Büyüksoy / Shimon Kagan (Israel); 1C-Ömer Akgül (Turkey), 2C-Rumen Milanov (Bulgaria); 1LC-Seda Koç (Turkey), 2LC-Gia Abesadze (Georgia).

ELITE CLUB SPECIAL EVENT (20): 1-Cengiz Ergin (Turkey), 2-Seda Koç (Turkey).

MEDITERRANEAN CONSULTATION DOUBLES (26 pairs): 1-Adam Prager & Jeremy Sherr (Israel), 2-Kemal Okal & Nihat Sorgüven (Turkey), 3/4-Deniz & Gülçehre Kizilbora (Northern Cyprus) / E. Emre Akduman & Akay Can Dagkiran (Turkey).

WARM-UP (53): 1-Hristo Hristov (Bulgaria), 2-Seda Koç (Turkey), 3/4-Niyazi Ünlütürk (Northern Cyprus) / Kemal Aksu (Turkey).

869BG SPEEDGAMMON (32): 1-Mahir Kasuto (Turkey), 2-Kakhaber Natchkebia (Georgia).

TAVLA (32): 1-Mustafa Aydin (Turkey), 2-Recep Ural (Turkey), 3-Gia Abesadze (Georgia), 4-Deniz Kizilbora (Northern Cyprus).

SWING (32): 1-Levent Erim (Turkey), 2-Cem Çirakoglu (Turkey), 3-Jeremy Sherr (Israel), 4-Mehmet Özel (Turkey).

1-POINTER (128): 1-Adam Prager (Israel), 2-Cemalettin Karakütük (Turkey), 3/4-Gia Abesadze (Georgia) / Kakhaber Natchkebia (Georgia).

LADIES EVENT (3): 1-Seda Koç (Turkey), 2-Nurten Ötenkaya (Turkey).

MERIT SATELLITE #1 (16): 1-Cengiz Ergin (Turkey), 2-Mahir Kasuto (Turkey).
MERIT SATELLITE #2 (16): 1-Shimon Kagan (Israel), 2-Adam Prager (Israel).

İşçi Bayramında Dans ve Müzik | May 1 with Dance & Play

Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı. Sevgili Emekçi Başkanımız Nesrin Becerici ‘yi ve bu vesile ile bütün emekçilerimizi dans ve müziğe davet ediyoruz 🙂


Today is World Labor Day. Yesterday was the birthday of Roger Ridley (God’s voice) who inspired Playing For Change project. Two days ago it was World Dance Day. Watch Grandpa Elliot in red and Titi Tsira’s dance at the end. Let’s celebrate with every kind of play and dance 🙂

Kırkayaklar Timsah Yaparsa | A Sexy Position From Bursa

Soru: Bir şeyi kırk kere söylersen olurmuş. Türk tavla ailesi olarak sevgili Ali Çetin Belene ‘ye Türkiye ‘nin en iyi oyuncusu dedik durduk senelerce ve oldu. Bal yapmayan arı artık bal da yapıyor. Geçtiğimiz Bursa turnuvasında finale yükselerek tavla bilmenin yanı sıra kazanmayı da öğrendiğini bir kere daha gösterdi. Ancak turnuva esnasında ağlayarak bir pozisyon anlattı. Marsa giderken yolda kalmış. Her dünyalının harcı değildir marsa gitmek 🙂 İşte o seksi pozisyon. Sıra Siyah’ta, 7’lik maçta 3-1 önde iken küp kararı nedir?

Question: Here is a position from last weekend’s Bursa tournament. What we always called “Best Turkish Player” Ali Çetin Belene brought this to light. Thanks Ali!

Black on roll. 7pt match, score is 3-1 for Yellow (4 away 6 away). Cube decision?

Cevap: Ali ya bizi tufaya getirmek için ya da hakikaten yanıldığı için aşağıdaki pozisyonun Küp / Pas olması gerektiğini düşündüğünü belirtti. Biz de normalde fazla ağlamayan bu usta oyuncuyu saygıyla dinledik. İçimizde “Ali bile bazen yanılıyor” gibi bir sevinç yükseldi, belli etmedik. Ancak eve dönüp de pozisyonu tartıya koyunca işler değişti. Ucundan küp önerisi ve kolay bir alış çıktı. Marsa gidip maçı bitirmek doğru fikir. Ancak tavla öyle aşk gibi kesin bir şey değildir 🙂

Answer: Ali thought it should be a pass. However it is an easy take. Things happened and Ali lost this game. Going for gammon to finish match was a correct idea. But this is backgammon, things happen. “Zardır vardır” (in dice we don’t trust)

“Hayır”lı Cuma’lar | No Fry Day

Mars’ın yerlilerinden Çaycı Sefer Bursa yollarında. Bu güzel günde denizden İstanbul’u terk keyfi planladı. 51-49 ‘lik durumun tavlacı gözüyle ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu hatırladığından beri dengelendi, kaldığı yerden sevmeye devam kararı aldı 🙂 “Herkes hem kendi önünü süpürse hem de hiç sevmediği birine sarılabilse ne kalır geriye” dedi. Kendini 100 sanıp romantik hayallerle uyumuş tembel bir milletin gerçek duruma şükür duymamasına çok şaşırdı. Hala “gel bizi kurtar, sen ne büyük insandın” söylemleriyle uykuya devam kararı alanlardan uzaklaşmak için facebook’da dolanmayı kestiğini belirtirken hiç utanmaması dikkat çekti. İngilizce’ye bunları çevirsem ne olur çevirmesem ne olur diyen federasyon çaycısı Batı’yla nasıl demleneceğini bilemiyor 🙂

A poem from Hafiz again. It is hard to translate above, please accept the following from page “May 3” of “A Year by Hafiz”.

RAVE-WORTHY

What is true enlightenment? It is knowing everything is rave-worthy,

but having the balance, the discernment, to withhold your applause at times, when there are

young souls near… or people trying to sleep.