Skip to content

Dünya Online Milli Takımlar Şampiyonası 2019

Facebookmail

Dünya Online Milli Takımlar Şampiyonası (WBIF Online Team Championship – WOTC 2019) sonuçlandı. Daha önce EBIF (Avrupa İnternet Tavla Federasyonu) çatısı altında Avrupa çapında yapılan bu organizasyon geçen sene EBIF ‘in WBIF (Dünya İnternet Tavla Federasyonu) olması sebebiyle Dünya çapına yükseldi.

Geçtiğimiz yıl EOTC 2018 ‘de ülkemizi başarıyla temsil eden takımımız başta Kaptan Cüneyt Argun Genç hocamız olmak üzere Türkiye’nin BMAB sertifikalı oyuncularından oluştu. Ayrıca uluslararası çapta başarılar, yüksek uluslararası deneyim, iyi oyuncuların ortak konsensusu gibi kıstaslar uygulanarak milli takım bu yıl için yeniden seçilmişti. Norveç ‘in birinci olduğu geçen seneki turnuvada aynı ekibimizle mücadele etmiştik. 25 ülke arasından derece olarak 15. PR olarak da 6. sırada turnuvayı tamamlamıştık. ABD ‘nin birinci olduğu bu seneki turnuvada ise 31 ülke arasından derece olarak 15. ve PR olarak 6. sırada turnuvayı tamamladık – WOTC 2019.

Ülkemizi temsil eden takım oyuncularımız masa numaralarına ve isimlerinin başındaki BMAB (*) sertifikalarına derecelerine (**) şöyleydi:

1. Cihangir Çetinel (2015 Dünya Şampiyonu, ortalama PR 6,91)
2. G3 Ali Çetin Belene (Türkiye BMAB 1.cisi, Dünya 12.si, ortalama PR 3,26)
3. G3 Yasin Okal (Türkiye BMAB 3.sü, ortalama PR 3,92)
4. M2 İbrahim Karaca (Türkiye BMAB 8.cisi, ortalama PR 5,21)
5. G3 Cüneyt Argun Genç (Kaptan, Türkiye BMAB 4.cüsü, ortalama PR 3,95)

Yedek oyuncu: G3 Erhan Yenişen (Türkiye BMAB 2.cisi, ortalama PR 3,89)

 

(*) BMAB PR üzerinden tavla oyuncu kalitesi sertifikasyonu yapan bir kuruluş. Dünya sıralaması için şu tabloya bakabilirsiniz: BMAB Sertifikalı Oyuncular Sıralaması (PR)

(**) Oyuncuların isimlerinin başındaki ünvanlar PR-bazlı BMAB sertifikasyon dereceleri olup sırasıyla S1, S2, S3, G1, G2, G3, M1, M2, M3. … şeklinde ilerler. Dünyada S1 ve S2 oyuncu halen yoktur. En iyi BMAB dereceli oyuncu S3 Mochy olup Türkiye’de 4 tane G3 dereceli oyuncu bulunmaktadır. G3 ortalama PR olarak 4’ün altında oynayabilen oyuncu demektir.

 

Facebookmail

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *