Skip to content

İyiler Düşeş Atar

Facebookmail

Geçtiğimiz günlerde 43. Monte Carlo Dünya Şampiyonası düzenlendi. Japon kadın oyuncu Akiko Yazawa 4 yılda iki kez dünya şampiyonu olarak çok büyük bir başarıya imza attı. Final maçının analizinde hata oranının rakibine göre çok daha az olduğu ve dünya şampiyonluğunu hak ederek kazandığını gördük. Turnuvanın direktörü Arda Fındıkoğlu ödül töreninde Akiko’ya kupasını verdikten sonra ondan birkaç kelime söylemisini isterken ‘konuşmak şampiyon olmaktan daha zor olabilir’ demişti. Haklıydı da. Konuşacak şey çoksa anlatmak da o kadar zorlaşıyor olabilir. Kısacık konuşmasına Akiko ‘kanser tedavisi görürken doktorlar bana yüzde 50 yaşama şansın var demişti ama şimdi buradayım’ diyerek başladı. Akiko daha önce yayınlanan bir başka röportajında ise 2014 yılında Dünya Şampiyonu olduğu turnuvada kemoterapinin yan etkileri yüzünden oyuna nasıl konsantre olmakta zorlandığını, final maçında ise çok kötü bir zar atıp herkesin kaybedeceğini sandığı sırada, en kötü durumda bile en iyi seçeneği bulmaya çalıştığını ve sonunda kazandığını anlatmıştı.

2012 Dünya Şampiyonsaında bu sefer başka bir Japon oyuncu Michito Kageyama final masasındaydı. Uzun süre açık ara önde götürdüğü maçı 25-21 kaybetmiş ve alışık olduğumuz sürekli gülen yüzünü ilk defa bu kadar üzgün görmüştük. Final maçının analizinde rakibine göre çok daha aaz hata yaparak PR 4.0 ile oynamasına karşın birkaç gün sonra sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajında söyledikleri oldukça ilginçti. Michi kendini destekleyen insanlara teşekkür ederken, iyi oynamadığı imasında bulunup daha önce 25 sayılık bir maçı çok daha az hatayla (1,8 PR) oynadığını, bundan sonra bu turnuvayı kazanmak için daha fazla moitavasyonu olduğunu, daha çok çalışarak yeteneklerini geliştireceğini, fiziksel ve zihinsel olarak daha güçlü olmak için uğraş vereceğini söylemişti. Michi bunları yazarken 50 yaşındaydı ve zaten dünyanın en iyi üç oyuncusundan biri olarak kabul ediliyordu. Final maçını da rakibinden çok daha iyi oynamış (4.0 PR) ve şans biraz daha rakibinden yana olduğu için kaybetmişti. Eğer kendisi şu an devler listesinde dünyanın en iyi birkaç oyuncusundan biri olarak kabul ediliyorsa bunun nedeni zar gibi kontrol edemeyeceiği dışsal nedenleri bir kenara bırakıp her koşulda elinden gelenin en iyisini yapabilmenin arayışında olmasıdır.

Michihito Kageyama

Michihito Kageyama

Yine geçtiğimiz günlerde dünyanın en önemli matematikçilerinden Ali Nesin çok özel bir başarıya imza atarak matematiğin oscar’ı kabul edilen Leelavati ödülünü aldı. Ana akım medyanın büyük bir çaba ve otosansürle görmezden geldiği bu anlamlı ödüle konu inanılmaz başarı öyküsünü Ali Nesin’in ağzından ve maleesef sadece İngilice yayınlanan kısa bir belgeselde dinleme fırsatı buldum. Matematik Köyü’nden bahsediyordu Nesin; bu fikir ortaya çıkınca her türlü engele rağmen birçok insan yardım etti, sonunda herşey yolunda gitti ve sürekli olarak düşeş attım. Her zaman iyilerin düşeş atması ve kazanması dileğiyle.

Facebookmail
Onur Vurur on EmailOnur Vurur on FacebookOnur Vurur on Youtube
Onur Vurur
Modern Tavla ile 2000 yılında tanışmış, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda turnuvaya katılmıştır. Siyaset Bilimi lisans eğitiminin ardından Sosyal Psikoloji alanında yüksek lisans çalışmasında bulunmuştur. OnurBackgammon isminde bir youtube kanalına sahip olup tavlavehayat.com’da yazılar yazmaktadır. Halen Ankara’da bir kamu kurumunda çalışmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *