Türkiye Online Tavla Şampiyonası 2016 Sonuçlandı

Facebookmail

Türkiye Online Tavla Şampiyonası TOT2016’yı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen mütevazi bir ödül töreniyle Bodrum’da sonuçlandırdık. Mart ayında 244 oyuncu ile başladığımız turnuvamızda Ekim ayında oynanan final ile müsabakaları bitirmiştik. İşte TOT2016’nın dereceleri, teşekkürlerimiz ve fotoğraf albümümüz:

Dereceler

Birinciliği UĞUR İLHAMİ ÖZDEN 244 oyuncu arasından 15 tur sonunda 12 galibiyet, 1 bye ve 2 mağlubiyetle kazandı. Mücadeleciliğinin, girişimciliğinin ve ekip ruhuna verdiği önemin göstergesi niteliğindeki bu çok kıymetli şampiyonluğunun akabinde memleketi Bodrum’da turnuva direktörü Sabri Büyüksoy‘dan ödüllerini teslim aldı. Türkiye’de yaşayanları ve bütün dünyadaki Türk’leri hedef almış bu en geniş kapsamlı Türkiye şampiyonasında birinci olmanın manevi mükaafatına ilave olarak ismine özel bir tavla, yine isimli bir TOT antetli madalya ve EBIF (Avrupa Internet Tavla Federasyonu) antetli performans derecesi gibi maddi ödüllere kavuştu.

Tavlanın azizliği ve aynı zamanda güzelliğine bir örnek olarak kıl payı farkla ikinciliğe düşen, son zamanların çok gayretli ve yükselişini sürdüren oyuncusu İstanbul’dan Emrullah Coşar ikinci oldu. Üçüncülüğü iki çok usta oyuncu paylaştı: Danimarka’da yaşayan 2012 Dünya Şampiyonumuz Nevzat Doğan ile İstanbul’dan tavla fenomenimiz Zafer Taş. Bu iki oyuncumuz günümüzün modern performans ölçütlerinden Hata Oranına (PR) göre ustalıklarını gösterdiler ve turnuvanın tavla teknik kalitesine katkıda bulundular. Dördüncülüğü ise Aydın’dan sürpriz bir oyuncumuz Ömer Kukul kazandı. İkinci, üçüncü ve dördüncü dereceyi alan oyuncularımıza sertifika ve madalyaları posta ile takdim edildi.

Beşinci dereceyi ise turnuva boyunca çekişmeli mücadeleler sergileyen dört oyuncumuz aldı: Ümit Bata, Amaç Volkan Er, Fatih Öziş ve Taner Uçarer.

Turnuva sonuçları ile ilgili detayları TOT2016 özel web sitemizdeki son yazımızda bulabilirsiniz.

Teşekkürler

TOT2016’nın ortaya çıkış ve zorlu süreç öyküsünü kısaca paylaşalım. İki sene önce internet milli takım kaptanımız Cüneyt Argun Genç hocamızın paylaştığı bir fikirden doğdu. Rekabet içindeki kulüplerimizi incitmemek adına uzunca bir süre fikir olarak kaldı. Türkiye tavla camiasının dünyada yükselişine, tavlada barış yurtta barış misali bir hamleyle yabancı oyuncuların da eklenmesiyle geçtiğimiz senenin sonunda olgunlaştı. Bir senelik bir proje olarak Türkiye’den sekiz üst düzey oyuncu ile dünyanın en iyilerinden beş kişiden oluşan organizasyon komitesi ile yola çıkıldı. Tavlanın internet ortamında oynanmasının teknik, milliyet ve kültür kökenli karmaşık sıkıntılarını bertaraf etmek üzere EBIF örgütünün beta sürümündeki bir sunucusuyla devam edildi. Turnuva boyunca online destek vermek üzere çağrı merkezi gibi bir yapı ile birkaç gönüllü oyuncudan faydalanıldı. Bazı oyuncularımız heves ettikleri halde mail ile randevulaşmayı ve internet ortamında oynamayı başaramadılar. Kısa da olsa birkaç yıllık mazisi olan EBIF tarihinde görülmemiş zorlu insani ve teknik vakalar, turnuva kodirektörümüz Bernhard Mayr’ın şaşkın bakışları altında bir bir çözüldü. Yüzlerce e-mail ve telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Tavla ve Hayat ailesi olarak turnuva projemiz boyunca fikir, doğum, organizasyon, yürütüm, iş bitirme gibi adımlarda bilgi, deneyim, emek, ilham gibi boyutlarda katkı sağlayan aşağıdaki kişilere teker teker çok teşekkürlerimizi sunarız:

Rahmi Alp, Saadet Şebnem Arnas Büyüksoy, Ali Çetin Belene, Mahmut Berkant Bilgi, Ali Cihangir Çetinel, Feza Diyarbekir, Cüneyt Argun Genç, Andreas Hausmann, Aydın Kaboğlu, Michihito Kageyama, Kamil Karaali, İbrahim Karaca, Atila Malçok, Bernhard Mayr, Eric McAlpine, Masayuki Mochizuki, Matvey Natanzon, Engin Savaş, Erhan Yenişen.

Tüm katılımcılarımıza teşekkür eder bir sonraki turnuvamızda görüşmeyi dileriz. İyi oyunlar 🙂

Albüm

Tavla ve Hayat olarak öncelikle hayattan ve insandan dem vurduk. Internet üzerinde oynanan bir turnuvanın ne kadar fotoğrafı olabilir ki demeyin. Aradık, bulduk, yayınladık, inşallah gaf yapmamışızdır 🙂


Facebookmail
Tavla ve Hayat on FacebookTavla ve Hayat on Youtube
Tavla ve Hayat
Tavla ile hayatı örtüştürüp güzellikler aksettirmeyi hedefliyoruz.
---
For the sake of beauty we aim to interweave backgammon and life together.

1 thought on “Türkiye Online Tavla Şampiyonası 2016 Sonuçlandı”

  1. Pingback: Ve Şampiyon UĞUR İLHAMİ ÖZDEN | TOT2016

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *