Tavla Camiamız (1): Duayenimiz İrfan Mızrakçı

Facebookmail

Tavla ve Hayat olarak Türk tavla camiamız hakkında bir yazı dizisi başlatıyoruz. Başlangıç olarak meşhur tavlacımız Bursa’da yerleşik Giresun’lu İrfan Mızrakçı‘yı konuk ediyoruz. İrfan Amcam benim Türk tavla camiası yolculuğumda ilk dikkatimi çeken isim olmuştur. Bursa’da işlettiği pideciye daha uğrayamasam da turnuvadan turnuvaya özellikle de Kıbrıs’da çok görüşlüğümüz ve güzel sohbetlerimiz olmuştur. Babacan tavırlı, Hulusi Kentmen edalı bir abimizdir 🙂 Şimdi kendisinin tavla macerasının sonuçlarından bir başarısını aktarmak istiyorum.

İrfan Mızrakçı ile ilgili söylenebilecek en önemli tavla turnuva başarısı 1993 yılında Türkiye’de çok az kişinin oynadığı modern/vidolu/katlamalı tavlada Monte Carlo’da Dünya Üçüncülüğü başarısına erişmiş olmasıdır. O zamanlarda bir grup müdavim karavan kiralayıp Türkiye’den yollara düşer ve Monte Carlo’da Dünya Şampiyonası’nda yarışırlardı. İşte 1993 senesinde İrfan Amca yarı finalde yenilerek Dünya 3. sü olmuş ve tavla kariyerinin şimdiye kadarki zirvesine ulaşmıştır. Daha sonra tavlaya hiç ara vermemiş ve bir çok turnuvada yer alarak oyunculuğunu ve başarılarını sürdürmüştür. Kendisine camiamızda yer almasından ve bizlere yol açmasından dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum.

Şimdi ilk olarak tavlanın meşhur simalarını içeren İngilizce bir yazıyı İrfan Mızrakçı’nın başarısının belgesi olarak sunuyorum. Bir sonraki içerik olarak Katmerli Mars adlı blog’da yer alan bir yazıda Engin Gürses adlı güzide bir oyuncumuzun yine bir duayenimiz olan Feza Diyarbekir vasıtası ile derlediği Takdire Şayan Başarılar adlı bir yazıyı paylaşıyorum. Son olarak da İrfan Mızrakçı’nın da bahsi geçen uluslararası meşhur İstanbul turnuvaları hakkında 1993 tarihli Almanca bir belgeyi İstanbul 1993 (PDF) paylaşıyorum. Bu dokümanı benimle paylaşan Ulrich Tamm arkadaşıma teşekkürlerimi bu vesile ile sunuyorum. Bir başka yazıda bu dokümanı ayrıca incelemek istiyorum. Fotoğraf içinse Arda Fındıkoğlu’na teşekkür ediyorum.

Sabri Büyüksoy

Facebookmail
Tavla ve Hayat on FacebookTavla ve Hayat on Youtube
Tavla ve Hayat
Tavla ile hayatı örtüştürüp güzellikler aksettirmeyi hedefliyoruz.
---
For the sake of beauty we aim to interweave backgammon and life together.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *