Skip to content

Kamil Karaali’den Küp Geri Katlama Sunumu

Facebookmail

2014 EBGT finalisti Kamil Karaali bizlerle yükselen başarısının sırlarından birini paylaştı. Küp geri katlamakla (Redouble) ile ilgili yaptığı güzel bir teknik sunumu aşağıda paylaşıyoruz. Amerika’da ve Avrupa’da çoğu tavla oyuncusunun anladığı ve kullandığı bu bilgi böyle katkılarla yakında bizim oyuncularımızın da gündemine girecektir. Kamil Karaali’ye tavlaya katkılarından dolayı teşekkürler.

Facebookmail

2 thoughts on “Kamil Karaali’den Küp Geri Katlama Sunumu”

  1. Merhaba, Kamil Karaali Beyin sunumundaki formulleri kullanarak “XGID=-DEBBb-A-A———bbbcbb-:1:-1:-1:00:2:2:0:7:10” pozisyonu için Take Point hesaplamaya çalıştım. Nerede yanlış yapıyorum veya düşünüyorum acaba benim hesapladığım ( Excel ve MET tablosu yardımıyla ) %28,36 fakat extreme gammon programı %26,61 veriyor. Azaltma 1/7 olarak uygularsam buda %24,31 oluyor.

    Şimdiden Teşekkürler.

  2. Merhaba Berkant Bey;

    Ben de aynı pozisyon için aynı sonuca ulaştım sizinle; buradaki XG ile farklılık bence şundan kaynaklanıyor:

    Take pointteki 1/7 oranındaki azaltma olayı unlimited (money) game için geçerli, küpün canlılığı küpe sahip olan taraf için her zaman mevcut çünkü.

    Ancak 5- uzak/ 5-uzak skorda 4 küpü alan taraf küpü çok verimli kullanamayacak; neredeyse hiçbir zaman 8’e katlamayacak. Aynı pozisyon için bir tarafa 4 küp verirseniz küp çekme penceresi % 85 lerden başlıyor; yani 4 küpü alsa bile % 85 ‘in üstüne çıkmadan 8 göndermesi mantıklı değil. Bu nedenle orada take pointteki azaltmayı 1/7 ye göre çok daha az yaparak 26 % gibi bir değere ulaşıyor XG..

    Benim tahminim bu şekilde..

    Selamlar ve sevgiler..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *