Cihangir Çetinel – Şampiyonluk ile Dostluk Kapısına

Facebookmail

40 yılı aşkın oyun serüveninin içerisinde arada diğer oyunları ziyaret etse de Dr. Cihangir Çetinel için tavla dönüp dolaşıp hayatı anlamlandırdığı bir yuva olmuştur. Monte Carlo ‘da Türkiye ‘den ilk Dünya Vidolu/Modern Tavla Şampiyonu olduğunda yaptığı konuşmada bu serüveninden örnekler verip dostluklarıyla örtüşmesini vurgulamıştır.

Cihangir Çetinel evli ve bir çocuk babasıdır. Bir devlet hastanesi bünyesinde üroloji alanında tıp doktoru olarak 20 yıldır hizmet etmektedir. 20 ‘ye yakın uluslararası makalesi bulunmaktadır. Doçentlik başvurusunu tavla yüzünden 1,5 yıldır ertelemektedir.

CihangirÇetinel-SabriBüyüksoyTürkiye’deki çoğu oyuncu gibi tavla serüveni sosyal öğeler taşıyan Çetinel tavlaya annesinin Amerika‘dan getirdiği modern/vidolu tavla ile haşır neşir olması sayesinde başladı. Sıradan sosyal etkileşim aracı seviyesinde oynanabildiği gibi uzmanlık gerektiren bir seviyede de oynanabileceğini farkedip backgame denilen kompleks geri oyunda uzmanlaşarak oyun arkadaşlarına zorlu sorular sormaya başladı. Doyurucu rakipler bulamayınca briç ve poker gibi başka oyunlara merak salsa da tavlaya, küplü ligler düzenleyen kulüpler sayesinde geri dönüş yaptı. Bu ortamlarda kendisi gibi meraklı insanlarla gelişme imkanı buldu. Kıbrıs turnuvaları sayesinde ciddi oyunculuk gelişimi yaşadı ve uluslararası tecrübesini arttırdı. Son birkaç yıldır XG ile düzenli ve sistematik çalışmalar yaptı, kendi referans pozisyonlarını oluşturup onları titizce inceledi ve tavlayı World Class seviyede oynamaya başladı.

CihangirÇetinel-AkikoYazawaMesleği gereği insanlarla çok haşır neşir olan Çetinel, XG gibi kuvvetli bir oyuncudan aldığı analitik ve antrenman desteğine 40 yıllık oyun tecrübesini de ekleyip kendisinden zayıf oyuncularla nasıl oynayacağı konusunda liglerde çok tecrübe yaşadı. Bu tecrübesini ne zaman ve nasıl uygulayacağının olgunlaşmış bilinci 2015 yılında dünya şampiyonluğu dahil bir çok derece getirdi. Masadaki duruş gibi tavlanın çoğu kez göz ardı edilen yönlerinde de önceki dünya şampiyonu Akiko Yazawa gibi ilerledi ve onun elinden kupasını aldı.

CihangirÇetinel-MiranDayıMonte Carlo serüveni çok kolay olmadı Çetinel için. Bir hata sonucu kalacak yeri dahi yoktu şehre geldiğinde. Arkadaşların evinde yerde yatmak zorunda kaldı. Turnuva esnasında rahatsızlanan bir arkadaşına tıbbi yardım yaptı ve bu yüzden uykusuz geceler geçirdi. Monte Carlo ödül töreninde yaptığı konuşma ise bütün tavlacılık kariyerinin ötesinde ne kadar hassas ve iyi bir insan olduğunu bize anlattı. O sırada Türkiye ‘de hastanede yoğun bakım altında can çekişen ve birkaç gün sonra da vefat eden Ermeni asıllı Miran Dayı adlı Türk oyuncuya ödülünü ithaf etti. Bütün turnuva boyunca hissedilen ve dünyayı bir virüs gibi sarmış kültürel harbi dostlukla sarmaladı ve dünya şampiyonluğu ödülünü adeta hak etti. Cihangir Çetinel belki de bize tavlanın her şeyden öte dostluk olduğunu anlatmak için ordaydı.

Facebookmail
Tavla ve Hayat on FacebookTavla ve Hayat on Youtube
Tavla ve Hayat
Tavla ile hayatı örtüştürüp güzellikler aksettirmeyi hedefliyoruz.
---
For the sake of beauty we aim to interweave backgammon and life together.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *