Türkiye’nin İlk Dünya Tavla Şampiyonu

Facebookmail

Dr. Cihangir Çetinel kırk yıllık tavla kariyerini Monte Carlo Dünya Modern/Vidolu Tavla Şampiyonası ‘nın 40. yılında şampiyon olarak taçlandırdı. Tavla ülkemizde yüzyıllardır daha çok sosyal eğlence amacıyla oynanan dünyanın en karmaşık oyunlarından birisidir. 1950 ‘lerde eklenen ve ne yazık ki daha çok kumar amacına hizmet etmiş gözüken katlama küpü (vido) ile tavla şans faktörünün azaldığı ve matematiksel karmaşıklığın daha da arttığı backgammon adlı modern haline dönüşmüştür. Bu uluslararası versiyonunu temel alarak 15 yıldır WBF Türkiye ‘nin önderliğinde ligler düzenleyerek başlatılan, 7 senedir İSTAVDER ‘in turnuva kalitesindeki artış ve analiz programlarına itibarı ile ivmelendirilen ve 5 senedir de TAVLAVEHAYAT olarak bedava sunulan eğitim malzemeleri ile güçlendirilen Türk modern/vidolu tavla arenası böylece Türkiye ‘den ilk Dünya Şampiyonu ‘na kavuşmuş oldu. Dr. Cihangir Çetinel ‘i tavlavehayat ailesi olarak kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Ata sporu diye nitelendirdiğimiz halde şansa vurgu yapılan bu güzide akıl oyununun bundan sonra gençlerin elinde yükseleceğini öngörüyoruz. Bir akıl sporu olmasını vurgulamak adına TAVLAVEHAYAT olarak şimdilik eXtremeGammon adlı yapay zeka sinir ağları teknolojisi kullanılarak üretilmiş dünyanın en kuvvetli oyuncusu olan program ile yapılan final maçı analizini yayınlıyoruz. Yakında bu maçın analizini tavlavehayat farkıyla yorumlayıp kalıcı bir eğitsel eseri bedava olarak camiamıza hizmet olarak bırakacağız. İnşallah dünyada olduğu gibi bizde de spor federasyonu olarak hukuksal ve kurumsal yapılara geçişte tavla turnuvası düzenlemenin yanı sıra eğitsel malzemenin de önemli olduğunu böylece vurgulayacağız.

Sabri Büyüksoy

Facebookmail
Tavla ve Hayat on FacebookTavla ve Hayat on Youtube
Tavla ve Hayat
Tavla ile hayatı örtüştürüp güzellikler aksettirmeyi hedefliyoruz.
---
For the sake of beauty we aim to interweave backgammon and life together.

1 thought on “Türkiye’nin İlk Dünya Tavla Şampiyonu”

  1. Gerçekten çok büyük başarı, Türk modern tavlası için alınabilecek en büyük başarı bence..
    Cihangir beyi tebrik etmek isterim.
    Umarım ilerleyen zamanlar da sizin ve diğer oyuncularımızın da şampiyonluklarıyla mutlu olur, gururlanırız.

    Bu arada ayrıca maçın kaydı için teşekkür ederiz Sabri bey, kabaca biraz izlemiş oldum ve bu kaydı arşivledim. İlerleyen günlerde bol zaman da daha detaylı bakacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *