Küpe Giriş (6): Demir Tavında Dövülür, Güzel Çağında Sevilir

Facebookmail

Önceki dersimizde küpten en yüksek getiriyi sağlayabilmek için rakibin kabul/pas sınırında çekilmesi gerektiğini, bunun da rakamsal olarak 0,500 hisseye denk geldiğini ifade ettik. Peki, marslar ve küpün yeniden katlanma durumunu da içine katarak 0,500’ü yakaladığımız her pozisyonda küpü gönderecek miyiz?

Şimdi aşağıdaki pozisyona bakalım:

Örnek 10:

Beyaz 43 pip
Siyah 70 pip
Sıra Siyah’ta. Küp kararı nedir?
XGID=aBBCBBB—–AA——–ccc-:0:0:1:00:0:0:3:0:10

KupeGiris-10

Siyahın küpsüz hisse değeri 0,518 ve yüzde 75,90 kazanma şansına denk gelen bir rakam. Yani normalde katlama sınırını biraz geçmiş bile. O zaman neden en iyi küp aksiyonu katlama/kabul (no double/take) görünüyor? Küp canlı olduğu için karşı tarafın alış noktası 0,20 ve bu yüzden küpün 0,80’e yakın bir noktada çevrilmesi gerekiyor yani 0,8-0,2= 0,6 hisse değerine yakın olmak gerekiyor da ondan dersek yeterli açıklama yapmış olur muyuz? Normalde Siyahın katlaması, Beyazın da küpü yeniden kullanabilme gücü dolayısıyla kabul etmesi gerekmiyor mu?

Küpü katlarken elbette belirli bir hisse değerini yakalamış olmak ve rakibin de o küpü 4 yüzü çevrili vaziyette geri önümüze koyacağını hesap etmek gerekiyor. Hesap etmeniz gereken en önemli faktörlerden biri de pozisyonun oynaklığı. Oynaklık karşılıklı atışlardan sonra pozisyondaki avantajınızın ne kadar kaybolacağına vurgu yapan bir terim. Buna çok dikkat edin! Oynaklık kavramına sadece kendi atışlarınızın sonunda ne olur mantığı ile bakmayın. “Ben neler atabilirim, rakibim neler atabilir ve sonuç ne olur?” diye bakın.

Bu çerçevede yukarıdaki pozisyona bakıldığında karşılıklı atışlar sonunda fazla bir oynaklık görünmüyor. Rakibin atacağı zar, gele olduğu için zaten bir şey değişmeyecek. Siyahı tehdit eden en kötü atış 5-5 olacak ama onda bile avantajlı taraf olmayı sürdürecek. 5-5 haricindeki diğer tüm atışları arasında ise çok büyük bir fark olmayacak.

O zaman küpü katlamak için bu acele niye? Her ne kadar analiz sonuçlarında katlamak ile katlamamak arasında sadece binde 2’lik bir fark olsa da katlamak için acele etmeye de gerek yok.

Bu tarz pozisyonlarda kabaca hızlı toplama dizilişine sahip olup, 5 tane pulu toplamış olmak ise küp teklifini kabul etmek için sınır oluyor. Başka bir deyişle Beyaz, gelen katlama teklifini kabul etmeli.

Örnek 11:

Beyaz 92 pip
Siyah 133 pip
Sıra Siyah’ta. Küp kararı nedir?
XGID=-a-BCBBB——–AbbbcCbba-:0:0:1:00:0:0:3:0:10

KupeGiris-11

Yukarıdaki pozisyonda ile hemen hemen aynı küpsüz hisse değerine sahip olan Siyahın bu pozisyonda küpü katlamaması kabul edilebilir bir hata değil. Analiz sonuçlarında da görüleceği üzere katlamamak binde 146 hisse kaybı yaratan büyük bir hata.

O halde bu iki pozisyonu bir arada değerlendirdiğimizde şu sonuç ortaya çıkıyor: 0,500 hisse değerini yakalamak, küpü katlamak için gerekli ama yeterli değil. Yukarıdaki pozisyonda 5-5’ i bir kenara koyarsak Siyah açısından pozisyonun değerini ciddi ölçüde değiştiren bir atış yoktu. Oysa burada karşılıklı atışlar çok şeyi değiştirmeye gebe. Örneğin Siyahın 4-4 atması ve blokajı yıkmak zorunda kalması oyunu bir anda tersine çevirebilir. Öte yandan Siyahın arka arkaya 5 ya da 6 atamayarak barajın arkasında kalması ve Beyazın bu arada 1 atarak bloktan kurtulma şansını artırması kuvvetli bir senaryo. Yine Beyaz, ilk turlarda bir atamasa dahi içeri girerken ikinci bir açık verme şansı düşük. Dışarıdaki pullarını içeri girinceye kadar geçen sürede Siyah bloğun sınırına yaklaşıp rakibini açık vuruşa zorlayabilir ve o süre zarfında beş kapılı evini muhafaza edebilir. Özetle mars olma ihtimalinin düşük olduğu bu pozisyon Beyazı cesaretlendiriyor.

Siyah içinse 5 ya da 6 atıp bir pulunu kurtardıktan sonra küpü katlamanın bir esprisi olmayacak çünkü Beyaz o küpü reddederek rakibine 1 puanı hediye edecek. Kısaca Siyah, ya makul bir riske girerek oyunu 2’ ye katlayacak ya da işini sağlama alıp bir puana razı olacak.

Bundan sonra yukarıdaki örnekte olduğu gibi Siyahın içinde 5 ya da 6 bulunan atışlarına ve Beyazın cevaben içinde 1 (bir) olan atışlarına piyasa kaybettirici zarlar diyeceğiz. O halde bir pozisyonu katlamanın temel koşullarından birini de pozisyonun yeterli oynaklığa sahip olması olarak ifade edeceğiz. Başka bir deyişle hisse değeri katlama sınırında olsa bile yeterli piyasa kaybettirici atışlar yoksa katlamak için acele edilmemeli. Nasıl ki dingin bir müzik eşliğinde misket oynanmıyor, oynak olmayan bir pozisyonda da küple oynanmaz. Başlıkta da belirttiğimiz gibi demir tavında dövülür, güzel çağında sevilir!

Atila Malçok, Sabri Büyüksoy

Facebookmail
Atila Malçok
Tavla okulumuzun kurucusudur. Temeller kategorisi altında yazdığı onlarca yazı Türkiye'nin modern tavla konusunda en ciddi akademik birikimini oluşturmaktadır. Birçok iyi tavlacı yetişmesine vesile olmuştur.

Bu yazıyı yazmayacak kadar alçak gönüllü olması da başka bir özelliğidir :)

Tavla ve Hayat
Sabri Büyüksoy on FacebookSabri Büyüksoy on LinkedinSabri Büyüksoy on Youtube
Sabri Büyüksoy
🇹🇷 2010 senesinde Tavla ve Hayat blog'unu kurdu. Tavla dışında yazılım geliştirme ile ilgileniyor. Ayrıca insan olmaya hizmet peşinde :)
---
🇬🇧 Playing backgammon since 2007. Nine years ago he established this blog about backgammon called Backgammon and Life (Tavla ve Hayat). He is mostly interested in software development business. Also he is after serving people to become their better versions :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *