Skip to content

Tavlanın Kıbrıs ‘dan Yükselişi

Facebookmail

Kıbrıs geçtiğimiz hafta büyük tavla turnuvalarına ev sahibi oldu. Geçen yıl WBA tarafından Avrupa ‘da düzenlenen turnuvalarda birinci olanlar ile toplam puan başarısı gösteren oyuncuların katıldığı 2012 Avrupa Tavla Turu Büyük Final aktivitesinde OBSS şirketinden iki oyuncu Sabri Büyüksoy ve Çağlar Erdoğan ilk iki sırayı aldı. Avrupa Pro Şampiyonası ‘nın dramatik bir şekilde saat ile sonuçlanan finalinde, dünyanın en iyi ikinci tavlacısı kabul edilen Japon Mochy (Masayuki Mochizuki) birinci olurken Türkiye ‘den Cüneyt Argun Genç %95 favori olduğu ve pul toplamaya başladığı alan galip oyunu ‘nu kaybederek ikinci oldu. Avrupa Çiftler Şampiyonası ‘nda Türkiye ‘den Erhan Yenişen ve Hisar Uyar çifti Mochy karşısında 0-6 geriye düştükleri maçta önce 5-6 gibi dengeli bir skor yakalayıp sonra da katlamalı üç puanlık bir katmerli mars ile 11-6 galip gelerek birinci oldu.

Son dört yılda giderek yükselen ve dünyanın en büyük turnuvalarının İSTAVDER ve WBA tarafından gerçekleştirildiği Kıbrıs, 5000 yıllık bir oyun olan tavlanın tekrar yükselebileceğinin ispatı olmaya devam ediyor. Bu sonuçlar ve turnuvaların kalitesi Türkiye ‘nin modern/vidolu tavla olarak geldiği noktayı bir kere daha vurguladı. Ayrıca tavlayı yaygınlaştırma konusunda gayret gösteren Danimarka, Japonya ve Amerika gibi ülkelere Türkiye, İran ve Yunanistan gibi tavlayı doğal olarak yaşayan ülkelerin eklenmesiyle neler yapılabileceğini de hissettirmiş oldu. Bir de kendi açımdan bakınca, tavlaya olan emeğime saygı görmem ve oyuncuların tavlayı düşünce sporu olarak daha çok idrak etmeye başlamaları mutlandırıcı oldu.

Şimdi de teşekkürlerimi sunayım. Öncelikle aileme teşekkür etmek istiyorum. Eşim bunu zaten anlamış olmalı ki kupayı elimden kaptı 🙂 Bütün oyunculara da teşekkür ediyorum, onlar olmasa turnuvaların tadı olmuyor (bu şaka değil öyle birkaç kişilik turnuvalar da olabiliyor). Özellikle Türk oyuncu arkadaşlarımı hem oyun güçlerini hem de sportmenlikleri arttırma gayretleri açısından kutlarım. Ayrıca tavla oynamama destek olan OBSS ‘ye çok teşekkür ediyorum. Bir de bu güzel turnuvaları düzenleyen İSTAVDER ve WBA ‘ya da teşekkürlerimi sunuyorum. Aşağıda turnuvaların sosyal ve teknik yönleriyle ilgili bazı linkler bulacaksınız:

  • Turnuva hakkında yorumları ve detaylı sonuçları İSTAVDER ve Chicagopoint sitelerinden kontrol edebilirsiniz.
  • EBGT finalini kazandıktan sonra WBA Başkanı Chiva Tafazzoli ile yaptığım röportajı Youtube ‘dan takip edebilirsiniz.
  • Martin Birkhahn ile 11. tur maçımız: Martin-Sabri-EBGT2012-round11
  • Elimde fazla fotoğraf yok, olursa buraya eklemeyi düşünüyorum.

HavuzdaTavla2 (Small)Havuz kenarında tavla.

ZaferÇağlarSabri (Small)Tavla fenomeni Zafer Taş ve EBGT finalisti Çağlar Erdoğan ile.

KamilSabri (Small)Memleketim Antalya ‘dan bir oyuncu: Kamil Karaali.

EBGT-HalefVeSelefEBGT ‘nin halefi ve selefi 🙂

PresentAndFutureOfBackgammonTavlanın bugünü ve geleceği 🙂

Kıbrıs Nisan 2013 ‘den Güzel anlar: [portfolio id=”0″]

Facebookmail
Tavla ve Hayat on FacebookTavla ve Hayat on Youtube
Tavla ve Hayat
Tavla ile hayatı örtüştürüp güzellikler aksettirmeyi hedefliyoruz.
---
For the sake of beauty we aim to interweave backgammon and life together.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *