Skip to content

OBSS Modern Tavla Ekibi WBF-Türkiye İstanbul Open Uluslararası ‘nda

Facebookmail

OBSS olarak WBF-Türkiye İstanbul Open Modern Tavla Turnuvası ‘nda deneyim kazandık. Nezih Atuk, Sabri Büyüksoy, Çağlar Erdoğan, Onur Gültekin ve Ömer Kandırmaz ‘dan oluşan ekibimiz Cuma akşamı başlayan Ana Aktivite ‘de dört, Cumartesi başlayan Danışman Çiftler ‘de dört ve Havuz aktivitesinde de bir oyuncuyla mücadele etti. Aralarında şampiyonlukları olan ve deneyimli oyuncular olmasına rağmen en büyük başarıyı yeni oyuncularımız elde etti. Ana Aktivite ‘de Nezih Atuk ve Ömer Kandırmaz ilk turu geçtiler. Gururumuz Ömer Kandırmaz 126 kişi arasından ilk 32 ‘ye kadar yükseldi ancak şanssız bir yenilgi ile tecrübeli bir oyuncuya elendi. Danışman Çiftler ‘de ise yine bu ikili bir tur geçip üstün oldukları maçta ikinci turda mağlup oldular. Havuz aktivitesinde Ömer Kandırmaz 50 kişi arasından son sekize ilerleyerek güzel bir performans sergiledi.

WBF-Türkiye Organizasyonu`nca WBF 2013 Golden Circuit uluslararası modern tavla turunun açılış etabı olarak tertiplenen WBF-Türkiye 2013 Uluslararası İstanbul Açık Modern Tavla Şampiyonası, 18-20 Ocak 2013 tarihlerinde, toplam 15 ülkeden (Türkiye, Almanya, Avusturya, Belçika, Güney Afrika, Gürcistan, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İtalya, Lübnan, Rusya, Ukrayna, Yunanistan) 145 kişilik katılımla gerçekleşmiştir. Güzel bir ortamda titiz bir yürütüm sağlayan WBF-Türkiye, dünyanın en büyük turnuvalarından birini daha başarıyla tamamladı. Turnuva hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Aşağıda ekibimizin maçlarından ve turnuvadan enstantaneler bulacaksınız.

DanismanCiftlerdeEkibimizVeTaraftarlarimizDanışman Çiftlerde tek tur atlayan ekibimiz Nezih Atuk ve Ömer Kandırmaz maç yaparken taraftarlar desteği ile de rakipleri sindirmeye çalışıyoruz 🙂

TurnuvaSampiyonlariTurnuva kazanmış tecrübeli oyuncularımız Çağlar Erdoğan ve Sabri Büyüksoy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABir tarafta resmi bir müsabaka sürerken sıkılan taraftarlar da kendi aralarında eğlendiler 🙂

TurnuvaSampiyonuVeFinalistiTurnuva şampiyonu Yunanistan Federasyon Başkanı Giotgos Kleitsas ve 22 yaşında ikinci finalini oynayan yükselen oyuncularımızdan Serkan Koç.

Turnuvada deneyim kazanmak başarı kazanmak kadar önemlidir. Sanırım bu turnuva sayesinde tavlanın düşünce altyapısının derinliğini daha iyi kavradık. Ayrıca geçtiğimiz turnuvalardan öğrenilen yaklaşımları kullanarak hatalarımızı nasıl doğrulara çevirecek şekilde inceleyip analiz yapacağımız yerleşmeye başladı. Mesela aşağıdaki pozisyondaki küp kararında neyin yanlış olduğunu anlamak üzere yaptığımız çalışma ile bu kararı doğru kılmak için pozisyonun nasıl değiştirilmesi gerektiğini tartıştık ve bazı ipuçları yakaladık.

WBFIstanbulOpenCubePosition

Bu pozisyonda 6-uzak 11-uzak önde olan Siyah ‘ın 4 ‘lük küpü katlayarak 8 değeri ile Beyaz ‘a uzatması çok büyük (-1,204 puan değerinde) bir hatadır çünkü Siyah 36 zardan 11 ini atarak 1 ile Beyaz ‘ı vuracaktır ancak 25 atış ile de vuramayacaktır. Yani Siyah vurmakta favori değildir. Bu vuramama gerçekleştiği anda ise pozisyon sadece yarışa dönüşecek ve bu durumda da Beyaz büyük bir avantaj ve 16 ‘lık küp önerme imkanına erişecektir. Bu durumda ise Siyah ‘ın çok büyük (6-6, 5-5 gibi) zarlar atıp da yarıştaki farkı kapatmadığı durumlarda pas geçip 8 sayı vermesi gerekecektir. Bu pozisyonun anahtarı ise küpü katlayabilmek için yarışta geride olmadan bunun üzerine bir de kırma seçeneğimiz olması gerektiğidir. Maçın dengesiz skorlu durumu ve küpü teslim etmenin oluşturacağı öldürücü zaafiyet düşünülüp, böyle bir avantaj ancak nasıl sağlanabilir diye bir soru sorduğumuzda ise ortaya tam dengede bir pozisyon (bunlara referans pozisyon da denir) ortaya çıkmaktadır. Bu pozisyonda Siyah küp çekerse Beyaz opsiyonel olarak ister küpü alır isterse bırakır. İki durumun da maçın içinde üreteceği hisse değeri eğit olacaktır. Eğer pozisyonu biraz daha Beyaz ‘ın lehine iyileştirirsek bu defa da Siyah ‘ın küp çekebileceği ve Beyaz ‘ın da alabileceği en alt noktayı da bulabiliriz. Bir uyarı olarak başlangıç oyuncularının bu tip pozisyonlar ve maç skorlarından tavlayı çalışmaktansa maçsız yani sınırsız oyun ve pul dağılımının dengeli olduğu yarış pozisyonlarına bakmasını öneririm. Ayrıca küp çekmek için en temel üç faktörün (Pozisyon, Yarış ve Tehditler) değerlendirilip iki unsurda üstünlük olmadan küp çekilmemesini üç unsurdan hiçbirinde bir varlık gösteremiyeceksek de küp alınmamasını salık veririm.

WBFIstanbulOpenCubePosition-Modified

Facebookmail
Tavla ve Hayat on FacebookTavla ve Hayat on Youtube
Tavla ve Hayat
Tavla ile hayatı örtüştürüp güzellikler aksettirmeyi hedefliyoruz.
---
For the sake of beauty we aim to interweave backgammon and life together.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *