Skip to content

Rakibinizi Gıcık Etmenin On Beş Yolu

Facebookmail
Bu makaleyi yazan ve bana çeviri yaparak ya da kopyalayarak yayınlama izni veren Phil Simborg ‘a teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisinin http://www.thebackgammonlearningcenter.com/ sitesini ziyaret ederek aşağıdaki gibi veya eğitimle ilgili birçok kaynağa ulaşabilirsiniz. Sabri Büyüksoy
Phil Simborg ‘un rakibi “gıcık” etmenin yolları adlı makalesini daha önce yayınlamıştım. Bunun bir eleştiri olduğunun anlaşılmadığını düşünüyorum. Benim ilk amacım böyle bir tutuma maruz kalan oyuncuları bilinçlendirmek. Zekice yanıt vermekten kastım ise turnuva direktörünü her fırsatta yardıma çağırıp rakibi şikayet etmektense maruz kaldığını düşündüğü davranışı bizzat ve doğrudan rakibin kendisine söylemesi ve yapmamasını rica etmesi idi. Diğer amacım da “gıcık” etme yöntemlerini bilir bilmez uygulayanların nasıl algılandıklarının farkına varmalarına yardımcı olmaktı. Sabri Büyüksoy

Hepimiz biliyoruz ki gıcık edilmiş, aklı başka yere gitmiş rakip daha kötü oynar. İşte size bazı “ileri” tüyolar:

1. Rakibinizin en kötü zarlarını onun duyabileceği şekilde dile getirin.

2. En iyi ikinci zarınızı isteyin, ve eğer en iyi zarınız gelirse, şikayet edin.

3. Rakibiniz eğer bir oyunu ya da maçı kazanırsa, ona ne kadar şanslı olduğunu söyleyin.

4. Eğer bir oyunu ya da maçı kazanırsanız, rakibinize bu kadar kötü zarlarla kazanmış olmanızın ne kadar inanılmaz olduğunu söyleyin.

5. Rakibiniz zorlu bir hamleyi her düşündüğünde, ya da pip sayarken, masayı sabırsızca tıkırdatın, derin iç çekişler yapın, ve dikkatini dağıtnak için zarınızı sallamaya devam edin.

6. Ne zaman kaleyi tamamen kapatan ya da oyunu bitiren mükemmel bir zar gelse, hemen görmemiş gibi davranın ve başka birşey yapmayı düşünüyormuş gibi hamleyi çok yavaş yapın.

7. Rakibiniz ne zaman, gönüllü bir açık verme veya küp çekmek yerine marsa gitmek gibi gözüpek bir hamle yapsa, ve işe yaramasa, kendiniz böyle yapmayacağınızı ona söylemeyi unutmayın.

8. Eğer rakibinizi mars ederseniz, katmerli mars olmadığı için çok şanslı olduğunu söyleyin.

9. Rakibiniz ne zaman ardarda aynı zarı atsa, çok kötü bir zar dahi olsa, zarı gerçekten sallayarak atması gerektiğini hatırlatın.

10. Ne zaman mühim bir atış olsa zarlar masanın dışına düşecek ve birkaç kere atışı tekrar edecek şekilde zar atış tekniğinizi pratik yaparak güçlendirin.

11. Eğer küp çekmeyeceğinizden eminseniz, küpü biraz elleyin ve sonra fikrinizi değiştirin.

12. Rakibiniz gerçekten kötü bir zar attığında “EVET!” diye bağırın.

13. Özellikle, eğer rakibinizin tavlasıyla oynuyorsanız, oynarken gerçekten kirletici birşey yiyin, pulların ve tavlanın üzerine yediğiniz şeyden damlatın ya da düşürün. (Eğer sigara içiyorsanız, küller rakibinizin tavlasının üzerinde muhteşem görünürler.)

14. Rakibinizin ne zaman mecburi bir hamlesi olsa, mecburi olduğunu söyleyip pulları onun yerine oynayın.

15. Ve son olarak, eğer kazanırsanız, bunu turnuva direktörüne mümkün olan en yüksek sesle bildirin.

Size garanti ediyorum ki eğer yukarıdaki stratejileri kullanırsanız iki şey kesindir:
– Rakibinizi her hücresine kadar gıcık ederseniz, ve;
– İyi bir dişçiye ihtiyacınız olur.

Phil Simborg
çeviren: Sabri Büyüksoy
orjinal makale

Facebookmail

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *