Dec
31

2014

Anahtar 4

664 likes Category: Anahtar


wayne_riding_bikea

Sınav 4 ‘ün aşağıdaki pozisyonlar ile küçük çiftleri oynamayı vurguladığına dikkat ediniz. Şimdi kısaca ve tek tek bakalım:

T4-1-cevap

Bob Koca hem yarışta ve hem duvarda (blokaj) önde. Bu zar ile açığını kapatırken duvarını da güçlendirebilir. Sonuç olarak önde olduğu hususlarda önde kalmayı sağlayacak hamleler ile güçlü tarafına yatırım yapıp bir sonraki hamlede pozisyonun problemli taraflarını (21 çapasından çıkış) çözmeye başlayacak ve küpü gönderebilecek sağlam bir taban oluşturuyor.

T4-2-cevap

Ed O’Laughlin bu hamle ile büyük ihtimalle yarışa dönüşecek bu oyunda kendisine mesafe katetmek açısından bir avantaj sağlamadığı gibi aşağı yukarı 4-pip geride bırakan bu zarı kalesinde eksik 5-kapısını alarak ve rakibinin büyük çiftlerini bloke ederek değerlendirebilir. Kalesinde açıkta pul bırakmayarak karşı tarafın tek pul ile kaçışlarını da caydırıcı kılabilir.

T4-3-cevap

Fırtına kopmadan önce önlem almak lazım. atilam bu küçük çifti rakibinin kalesinde 24 ‘e çapa atarak ve geri kalanları da kendi 4-kapısını alarak kullanabilir. Atak bölgesinde on pul eğer önlem alınmazsa çok tehlikeli olabilir. Bir atağa maruz kalmak aynı zamanda insiyatifi rakibe teslim etmek anlamına da gelebilir.

T4-4-cevap

Nalıncı keseri gibi kendi avantajlarımızı yontarken ve rakibimizin hareket alanını daraltmak…İşte bütün mesela bu 🙂 3-3 zarını nasıl oynarsak oynayalım 12 pip eder ve yarışta hatırı sayılır bir avantaj elde ederiz. Rakibin temel sıkıntısı olan gerideki pulu kaçmasını da zorlaştırdık mı tadından yenmez ve hatta küp gelince rakip bir puanı verir gider çünkü durumu gitgide daha kötüye gidecektir.UA-57253056-1