LeftRight

Rakip sizi bloke ettiğinde siz de rakibi bloke etmeye çalışıyorsanız, beşli bloğun sonuna yatmadan önce şu sorulara cevap verin: Yatarsam ve kapatırsam kazancım büyük mü? Yatarsam ve kırılırsam zaten kaybeden taraf mıydım? Yanıtınız evet ise yatın!

Nitekim Beyaz 8/2 ile beşinci kapısını yaptıktan sonra 9/7 ile bar kapısına yatmalı. Rakibin altı atması öyle de böyle de bitirici olacak zaten. Ama rakip altı atamaz ve Beyaz kapatmayı başarırsa çok şey değişecek.

I27-TestGainWhenSlottingEndOfPrime


“Hücum mu duvar mı?” çelişkisi ile karşılaşınca “Geride yapacak işim çok mu?” diye bakın. Eğer geride yapacak çok işiniz varsa, örneğin adamlarınızdan 3-4 tanesi gerideyse duvara yönelin. Aynı şekilde geride çok işiniz olmasa bile yapacağınız hamle başınıza iş çıkartmaya meyilli ise hücumdan uzak durun. Nitekim 8/2* ile ikinci pulu kırmak cazip duruyor ama rakip iki ile kırarsa ikinci pulunuz da geride dörtlü bloğun arkasında kalacak.

I26-TestDifficultyAtAttackOrPrimeJunction


Dörtlü blok düşündüğünüzden daha fazlasıdır ama beşli blok çok daha fazlasıdır. Açılarak mars olma ihtimalinizi yüzde 10 civarından yüzde 20 civarına çıkarıyorsunuz ama oyunu kazanma ihtimaliniz de 10 puan artarak 30 lardan 40 lara çıkıyor. Normal maç skorlarında mars olma olasılığınız oyun kazanma olasılığınızın iki katı kadar artsa bile bu kabul edilebilir bir durumdur. Kaldı ki burada iki katı değil bir katı artıyor.

Netice itibariyle beşli bloğa güvenmek lazım. Ne de olsa sıra rakibe geldiğinde 25/36 ihtimalle orada kalmaya devam edecek!

I25-FourPrimeIsMoreThanYouThink


wayne_riding_bikea

Sınav 4 ‘ün aşağıdaki pozisyonlar ile küçük çiftleri oynamayı vurguladığına dikkat ediniz. Şimdi kısaca ve tek tek bakalım:

T4-1-cevap

Bob Koca hem yarışta ve hem duvarda (blokaj) önde. Bu zar ile açığını kapatırken duvarını da güçlendirebilir. Sonuç olarak önde olduğu hususlarda önde kalmayı sağlayacak hamleler ile güçlü tarafına yatırım yapıp bir sonraki hamlede pozisyonun problemli taraflarını (21 çapasından çıkış) çözmeye başlayacak ve küpü gönderebilecek sağlam bir taban oluşturuyor.

T4-2-cevap

Ed O’Laughlin bu hamle ile büyük ihtimalle yarışa dönüşecek bu oyunda kendisine mesafe katetmek açısından bir avantaj sağlamadığı gibi aşağı yukarı 4-pip geride bırakan bu zarı kalesinde eksik 5-kapısını alarak ve rakibinin büyük çiftlerini bloke ederek değerlendirebilir. Kalesinde açıkta pul bırakmayarak karşı tarafın tek pul ile kaçışlarını da caydırıcı kılabilir.

T4-3-cevap

Fırtına kopmadan önce önlem almak lazım. atilam bu küçük çifti rakibinin kalesinde 24 ‘e çapa atarak ve geri kalanları da kendi 4-kapısını alarak kullanabilir. Atak bölgesinde on pul eğer önlem alınmazsa çok tehlikeli olabilir. Bir atağa maruz kalmak aynı zamanda insiyatifi rakibe teslim etmek anlamına da gelebilir.

T4-4-cevap

Nalıncı keseri gibi kendi avantajlarımızı yontarken ve rakibimizin hareket alanını daraltmak…İşte bütün mesela bu 🙂 3-3 zarını nasıl oynarsak oynayalım 12 pip eder ve yarışta hatırı sayılır bir avantaj elde ederiz. Rakibin temel sıkıntısı olan gerideki pulu kaçmasını da zorlaştırdık mı tadından yenmez ve hatta küp gelince rakip bir puanı verir gider çünkü durumu gitgide daha kötüye gidecektir.

Sınav 4

Category: Sınav

1. T4-1Hangi 2-2 hamlesi daha makuldur?

Which 2-2 play is more rational?
 
 
 
2. T4-2Hangi 1-1 hamlesi daha makuldur?

Which 1-1 play is more rational?
 
 
 
3. T4-3Hangi 1-1 hamlesi daha makuldur?

Which 1-1 play is more rational?
 
 
 
4. T4-4Hangi 3-3 hamlesi daha makuldur?

Which 3-3 play is more rational?
 
 
 

 


Oyun sonuna doğru rakip tam toplamaya hazırlanırken ya da toplarken açık veriyor ve siz kırıyorsunuz. Son kuş belki de son şans. Bunlara abluka oyunları diyoruz. Abluka oynarken dikkat edilecek çok şey var ama siz rakibin başta büyük çiftler olmak üzere en iyi atışına önlem alarak başlayın. Burada rakibin en iyi atışı 64 ve bu zarı öldüren hamle 17/13. Kalan 5 ile de zorunlu hamle 15/10. Bu arada kendi büyük çiftlerinizin yaratacağı sıkıntıyı da göz ardı etmeyin”

I24-BlockBestNumbersWhenContaining


Oyun sonuna doğru rakiple çok az bir kontağınız kaldıysa “Öndeysen yarış” kuralına çok takılmayın. Yarışta ezici bir üstünlüğünüz yoksa açık vuruşlardan sakınmayın. Söz konusu rakip açık ne kadar yüksek noktadaysa kırmak için o kadar istekli olun ve küp rakipteyken kırma konusunda daha agresif olun ama küp sizdeyken kırma konusunda çok coşkulu davranmayın. Rakip ev güçlü olsa bile yürekli davranın.

Basit bir matematik yaparsak durum netleşecek: Siz kırdıktan sonra rakibinizin sizi kırması için yüzde 31 (11/36) şansı olacak. Eğer kıramazsa küpsüz yüzde 90, küplü yüzde 100 kazanma şansına sahip olacaksınız. Karşılıklı atışlara devam ederek rakibe yüzde 40 şans vermek mi yoksa görünüşte herşeyi tek bir zarda belirleyen büyük bir fırsat veriyormuş gibi görünsek de sadece yüzde 31 lik bir kırma şansı vermek mi? Matematiğin psikolojik önyargılarınızı yıkmasına izin verin ve kırın!

 

 

I23-HitIfRaceAdvantageIsNotSolidWhenBearingIn

Cevap 4

Category: Cevap

8/2   5/3*,    13/11   8/2

Tavlanın en karmaşık oyunları gerioyun (backgame) dediğimiz türde olanlardır. Eğer rakibiniz geride iki çapa elde etme imkanına sahipse dikkatli olmak lazım. Özellikle AGO gibi marsın önemli olmadığı durumlarda iyi bir zamanlama ile %50 civarında kazanma ihtimali getiren bu tip oyunlar çok makul seçenekler haline dönüşürler. Bu düşünceden yola çıkarsak ikinci hamlenin bir geri oyun türetme ihtimalini tehlike olarak görürüz. Ve bu da bizi muz ayırma (banana split) hamlesini de tartmaya götürür. Ayrıca 3 no.lu kapımızı alsak dahi rakibin iyi zamanlamalı 1-çapalı oyun ile %30 civarında olacağını da biliriz. Böylece ilk seçeneğin göründüğünden kötü olmadığını idrak edebiliriz. Bütün bu düşüncelerin ardında ifade edilmemiş varsayım ise hem rakibimizin hem de bizim bütün durumlarda mükemmel oynamayı başaracağımızdır. Gerçek hayatta böyle bir oyun oynanma ihtimali pek mümkün değildir. Dolayısı ile bu pozisyonda ne yapacağını bilen birinin ne yapacağını bilen birine karşı ilk hamleyi seçmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Maçların büyük bir çoğunluğunda ise ikinci hamle de işi görecektir.

Cevap4


Bir kapıyı yapmanın en hızlı yolu o kapıya yatmaktır. Yatma kararındaki en önemli faktör ise yarıştaki durumunuzdur. Önemli ölçüde geride olduğunuz bir yarışta kritik kapılara yatmaktan çekinmeyin. Kırılırsanız en fazla biraz daha geriye düşersiniz, kırılmazsanız oyun size dönebilir.

I22-SlotToMakePointsFaster

UA-57253056-1